اخبار پشت پرده بذل و بخشش صنایع به افراد خاص

احمدعلیرضا بیگی در گفت ‎و گو با خبرنگار فارس در تبریز با بیان اینکه کارخانه ‎های ماشین‎ سازی و ریخته‌ گری تبریز به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران بازگردانده شده است، اظهار کرد: طبق مصوبه هیئت واگذاری قرار بود حسابرسی ویژه از اقدامات خریدار بخش خصوصی «سهامدار سابق» توسط سازمان خصوصی‎سازی برای دوره تصدی این خریدار در شرکت‎ های فوق به منظور تعیین خسارات احتمالی صورت گیرد.

در ابتدا بنا بود این کارخانه‌ ها برای تامین کسری «صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد»، به این صندوق واگذار شوند تا صندوق نیز کارخانه‎ ها را بفروشد، طلب خود را بردارد و مازاد را به دولت بازگرداند؛ ولی با توجه به اینکه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد به تعهدات خود عمل نکرده، عملا این واگذاری از صندوق خلع شده و به سازمان گسترش و نوسازی صنایع واگذار می‎شود.

سازمان خصوصی سازی با استفاده از قرارداد منعقده از تاریخ ۲۱ دی ماه ۹۸ تا زمان تحقق فروش باید ورود یابد و اعمال مدیریت دو شرکت ریخته‎ گری و ماشین‎ سازی تبریز بر عهده سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران است.

در واقع دولت (سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران) موظف است طی ۹ ماه نسبت به آماده ‎سازی، احیاء ساختار مالی و نیروی انسانی این دو شرکت به منظور واگذاری مجدد توسط سازمان خصوصی ‎سازی مطابق قانون اجرای سیاست ‎های کلی اصل ۴۴ اقدام کند.

اسناد و مدارکی که افشا شده و در مرحله قضایی قرار گرفته نشان می‎دهد واگذاری شرکت‎هایی مثل ماشین سازی، ریخته‎گری و هپکوی اراک برخلاف قانون بوده و دولت با وجود میل باطنی و تحت فشار این واگذاری ‎ها را پس گرفته است.

در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر دلیل بلاتکلیفی شرکت ماشین سازی تبریز و عدم معرفی هیات مدیره شرکت : بلاتکلیفی کارخانه‌ها حاکی از این است که دولت برنامه ‎ای برای احیای آنها ندارد؛ چرا که اساسا قائل به این فرآیند نیست و مجبور بود این واگذاری‎ ها را پس بگیرد؛ در نتیجه اقدام قابل توجهی نیز انجام نمی‎دهد.

شایان ذکر استکارخانه هپکوی اراک نیز وضعیت مشابهی داشته و در بلاتکلیفی به سر می‎برد.

.

پیشنهاد واگذاری شرکت‌ ماشین سازی به مردم در قالب سهام عدالت

.

توصیه و خواسته ما از دولت این است که این صنایع را در قالب سهام عدالت به مردم واگذار کند تا مردم سهامداران این واحدها و کارخانه‎ ها شوند.

اگر این کارخانه‎ ها در قالب قانون سهام عدالت به گروه‌ های اول، دوم و سوم جامعه واگذار شود و اینها مجمع عمومی و هیات مدیره تشکیل دهند و سرمایه‎ گذاری کنند، با این وسیله تعداد قابل توجهی از افراد جامعه توانمند خواهند شد؛ این نه تنها در مورد ماشین‌ سازی تبریز بلکه در ارتباط با هپکوی اراک و کشت و صنعت مغان نیز صادق است.

.

پشت پرده بذل و بخشش صنایع به افراد خاص

.

حتما پشت پرده‎ ای در برخی بذل و بخشش ‎ها وجود دارد و هدف این است صنایع بزرگ به دست مردم نیفتد تا افرادی بر این صنایع مسلط شوند که ثروت ‎های کلانی به جیب زده و بر سرنوشت مردم سیطره یابند.

.

آیا بهتر نیست این ثروت را به جای بذل و بخشش بی‎حساب و کتاب به یک فرد صاحب نفوذ به خود مردم بدهیم؟

.

براساس این گزارش مدیرعامل کارخانه ماشین‌ سازی تبریز اخیر در جمع خبرنگاران گفته بود هیات مدیره کارخانه ماشین‌ سازی هنوز تشکیل نشده و تنها هیات مدیره این کارخانه یک عضو دارد.

.

با تصویب هیات عالی واگذاری و با ابلاغ وزیر اقتصاد، سهام گروه ماشین‌ سازی تبریز به دولت و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران بازگردانده شد تا پس از قیمت‌گذاری مجدد، شرکت ماشین‌ سازی و املاک ائل‌گلی این شرکت را به صورت جداگانه واگذار کند

.

گزارش فارس حاکی است، شرکت ماشین سازی تبریز با بیش از پنجاه سال سابقه تولید انواع ماشین‌های ابزار و ارائه مستمر خدمات پس از فروش در سطح کشور جزو کارخانجات قدیمی ایران محسوب می‌شود؛ اما این شرکت با سابقه طی سال‌های اخیر با مشکلات متعددی مواجه بوده است

.

این شرکت بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی چندبار توسط سازمان خصوصی واگذار و به دلیل عدم بررسی اهلیت خریدار توسط سازمان خصوصی سازی، پس از واگذاری با مشکلاتی مواجه شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن